Mim / Beni Etkileyen 3 Kadın

27.4.08

Sevgili Sinem tarafından mimlendim. Konu ilgimi çekti gerçekten, aslında çok düşüneceğimi sanmıştım ama aklıma ilk gelen 3 ismi yazacağım. Mimin şartı yakınlarımızın haricinde bizi etkileyen 3 kadın olacak. Böyle bir şart olmasaydı 3 kişiden biri anneannem olurdu. Ona olan sevgim bambaşkadır. Canayakın, becerikli, güleryüzlü, özverili, merhametli, hanımefendi, tontiş anneannem şuan kuzenlerim ve benim için hasta haliyle ıspanaklı börek yapıyor. Neyse konuyu dağıtmayayım :)
Ayrıca Latife Hanım'dan etkilenmemek mümkün değil ama onu Sinem yazmış. Dünya'da ve özellikle Türkiye'de kadın olmanın zorluklarını düşündüğümüzde onlar gerçekten çok değerli. Benim ilk 3 ismim ise şunlar;
1. Müzeyyen Senar: Türk Sanat Müziği'nin ünlü sesi Müzeyyen Senar, 1919 yılında Bursa'da dünyaya geldi. Müzik eğitimine Anadolu Musiki Cemiyeti'nde, kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı. Hayranlık uyandıran bir sese sahip olan bu yetenekli kız çocuğunun ünü yayıldıkça, hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lem'i Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli üstadları da ona dersler verdiler, zamanın sevilen şarkılarının yanı sıra, kendi bestelerini de öğretip söylemesine yardımcı oldular. Kemal Niyazi Bey ve Hayriye Hanım'ın desteğiyle İstanbul Radyosu'nda şarkı söylemeye başlayan Senar, perşembe günleri ilgiyle izlenen bu programla geniş kitlelere adını duyurdu. Senar'ı bu programda dinleyenler arasında, İstanbul'un en önemli müzikhollerinden biri olan 10. Yıl Belvü Gazinosu'nun sahibi İbrahim Dervişzâde de bulunuyordu ve gazinonun 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programına Müzeyyen Senar'ı da aldı. Senar, sonraki yıllarda İstanbul'un başka ünlü gazinolarında da sahne aldı.Müzeyyen Senar'ın yeteneği, Cumhuriyet'in kurucusu ve Türk sanat müziğinin büyük hayranı Atatürk'ün de ilgisini çekti ve sanatçı birçok kez onun huzurunda, özel meclislerinde şarkı okudu. Müzeyyan Senar, 1938 yılında Ankara Radyosu'nun ilk yayınlarına katıldı ve 1941 yılına dek radyo aracılığıyla dinleyicileri ile buluşmayı sürdürdü. Türkiye'nin ünlü gazinolarında yaptığı başarılı sahne programları ve plak çalışmalarıyla Türk müziğine yeni bir soluk getiren Müzeyyen Senar, son sahne konserlerini 1983 yılında İstanbul Bebek Gazinosu'nda verdi. Bu tarihten sonra yalnızca ender anlarda, müzikli özel toplantılarda şarkı söyledi. Sesi beni çok etkiler ve sevdiğim Türk Sanat Müziği şarkılarını kendisinden dinlemek büyük bir zevktir benim için.

2. Marie Curie: Geçen yıl öğrencilerim için bilim insanlarının biyografilerini araştırırken tanıdım kendisini ve çok etkilendim, bilimi uğruna ölen kadın Marie Curie'den. Biyografisi için tıklayın, eminim sizin de ilginizi çekecek.
3. Halide Edip Adıvar: Son olarak Halide Edip'i seçtim. Sinekli Bakkal gibi pek çok eseri vareden kadın. Yenilikçi Türk kadının imgesi. Bir kaç kelime ile özetlemek mümkün değil kendisini elbette, o yüzden daha fazla bilgi için buyurun.

Ben de Alev'i (Annelerle Hayata Dair...) ve Bilun'u (Parkeoloji) sobeliyorum.


7 yorum:

ayci dedi ki...

bizi etkiliyen kadinlar...

simdi sarkida cok duygusal, radyoda caliyor - cok bambaska düsüncelere daldim.

yazdigin kadinlarin hepsi, ne kadar cok sey yasamislar...kim bilir kac kisi gecti hayatlarindan, kim bilir neler yasadilar, kim bilir ne kadar cok gidip geldiler...

kim bilir belki...?! bizde bir gün birisini etkileriz - kim bilebilir ki?!

günesli bir pazar gününden sade düsünceler!

nazo dedi ki...

Ayçi ben senin birbirinden kopukmuş gibi görünen, aslında bir bütün olan yorumlarını çok seviyorum. Hep yaz sen, beni etkiliyorsun bu halinde ;))

ayci dedi ki...

:)

Sinem YAMAN dedi ki...

Nazo seçimlerin gerçekten çok güzel. Ne hayatlar ne kadınlar var değil mi? Umarım biz de bu dünyadan göçüp gittiğimizde birilerine bir faydamız dokunmuş, birilerini yaptığımız güzel şeylerle etkilemiş oluruz.

Flame dedi ki...

Nazo; annaneler bambaşkadır, bilirim :)

Mim'e yanıt yazacağım. Önce iğnemi olayımda dönünce olur mu :)

nazo dedi ki...

Yaşasın anneanneler öyleyse :))
Canım ya iğnelik oldun di mi? inatlaşmasaydın hemen atlatırdın, ders olsun sana. Dikkat et kendine, sakın ihmal etme ilaçlarını, iğneni. Öptüm Alevcim..

Taze Anne dedi ki...

ilginc bir mim olmus