YAŞASIN TÜRKİYE CUMHURİYETİ

29.10.08

Herkese ve herşeye rağmen ülkemde değişmeyecek olan tek şey
Cumhuriyet ve Ata'mıza olan inançtır.
Bir avuç kalsak bile güvenimiz, inancımız değişmeyecektir.
Nice 85. yıllara coşkuyla, inançla..
10. Yıl Nutku

Türk Milleti!
Kurtuluş savaşına başladığımızın 15'inci yılındayız. Bugün cumhuriyetimizin onuncu yılını doldurduğu en büyük bayramdır.
Kutlu olsun!
Bu anda büyük Türk milletinin bir ferdi olarak bu kutlu güne kavuşmanın en derin sevinci ve heyecanı içindeyim.
Yurttaşlarım!
Az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, Temeli, Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyetidir. Bundaki muvaffakiyeti Türk milletinin ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak azimkarane yürümesine borçluyuz. Fakat yaptıklarımızı asla kafi göremeyiz. Çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyetinde ve azmindeyiz. Yurdumuzu dünyanın en mamur ve en medeni memleketleri seviyesine çıkaracağız. Milletimizi en geniş refah, vasıta ve kaynaklarına sahip kılacağız. Milli kültürümüzü muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız. Bunun için, bizce zaman ölçüsü geçmiş asırların gevşetici zihniyetine göre değil, asrımızın sürat ve hareket mefhumuna göre düşünülmelidir. Geçen zamana nispetle, daha çok çalışacağız. Daha az zamanda, daha büyük işler başaracağız. Bunda da muvaffak olacağımıza şüphem yoktur. Çünkü, Türk milletinin karakteri yüksektir. Türk milleti çalışkandır. Türk milleti zekidir. Çünkü Türk milleti milli birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir. Ve çünkü, Türk milletinin yürümekte olduğu terakki ve medeniyet yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, müspet ilimdir.
Şunu da ehemmiyetle tebarüz ettirmeliyim ki, yüksek bir insan cemiyeti olan Türk milletinin tarihi bir vasfı da, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. Bunun içindir ki, milletimizin yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, fıtri zekasını, ilme bağlılığını, güzel sanatlara sevgisini, milli birlik duygusunu mütemadiyen ve her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek milli ülkümüzdür. Türk milletine çok yaraşan bu ülkü, onu, bütün beşeriyete hakiki huzurun temini yolunda, kendine düşen medeni vazifeyi yapmakta, muvaffak kılacaktır.
Büyük Türk Milleti,
On beş yıldan beri giriştiğimiz işlerde muvaffakiyet vaat eden çok sözlerimi işittin. Bahtiyarım ki, bu sözlerimin hiçbirinde, milletimin hakkımdaki itimadını sarsacak bir isabetsizliğe uğramadım. Bugün, aynı iman ve katiyetle söylüyorum ki, milli ülküye, tam bir bütünlükle yürümekte olan Türk milletinin büyük millet olduğunu, bütün medeni alem, az zamanda bir kere daha tanıyacaktır. Asla şüphem yoktur ki, Türklüğün unutulmuş büyük medeni vasfı ve büyük medeni kabiliyeti, bundan sonraki inkişafıyla, atinin yüksek medeniyet ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır.
Türk Milleti!
Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.
Ne mutlu Türküm diyene!
Ankara, 29 Ekim 1933


6 yorum:

Gülen Tezer Üstün dedi ki...

Sevgili n@zo;
Sabah sürprizi oldun bana.Her çağın en önemli söylevi olma özelliğini içinde barındıran nutku bloğunda görmek beni son derece mutlu etti.Sabah sevinci için teşekkürler..

n@zo dedi ki...

10. Yıl Nutku; dinlemeli, dinletmeli, okumalı, okutmalı, unutulmamalı, unutturulmamalı!! Yüzümü güldürdü yorumun Ablacım :)

enhar koç dedi ki...

sevgili nazo hepimizin bu en özel günü kutlu olsun canım. ve lütfen kıymetini bilelim. özellikle de şimdi!!

el*ff dedi ki...

Nazo cumm bayramımız kutlu olsun canım bugünlerde daha inatla inançla elele kenetlenerek kutlicaz herkese anlatıcaz biz bu Cumhuriyeti kolay kurmadık diye özellikle öğrencilerime hepsini Mustafa filmine götürücem ben de senin için izlicem ...

ASLI KILIÇ dedi ki...

Nazocum cumhuriyet bayramımız kutlu olsun keşke medyada sadece 1 gün yankı uyandırmasa bu coşku.Tv lerde yer alan sağ üst köşedeki bayraklar hep dursa..

n@zo dedi ki...

** Enhar, ben de aynı dilekler içindeyim özellikle bugünlerde :)

** Elifcim, benim de aklımdan geçti dün. Tr.de olsaydım öğrencilerimi kesin götürürdüm :( Neyse sen benim yerime hem izle, hem öğrencilerinle güzel vakit geçir.

** Aslicim nice güzel bayramlara. Güzel günler göreceğiz diye umut edelim hep :)