VEDA

3.3.10

Selanik’te çocukluktan başlayan arkadaşlık, önce silah arkadaşlığına sonrasında cumhuriyetle birlikte aynı ideallerin peşinde yürüyen yarım asırlık dostluğa ve ölene kadar süren kardeşliğe dönüştü. Aralarındaki dostluk o kadar büyüktü ki biri öldüğünde diğeri de hayata veda etmek istedi…

Veda, ölüme meydan okuyan bir kuşağın hikayesi. Filmde sadece Atatürk’ün hayatı anlatılmıyor, aynı zamanda bir döneme ışık tutuluyor. Filmde dostluk, savaş, aşk, sevgi gibi konular ‘insan olmak’ çerçevesinde tekrar ele alınıyor. “Veda” Salih Bozok’un anlatımıyla, bu dostluğun, Atatürk’ün hayatının dönüm noktalarının, vatanı kurtarmak için ölüme meydan okuyan bir kuşağın komutanının hikayesi…
     
Veda’nın amacı, Atatürk’ü sadece Türkiye’ye anlatmak değil, aynı zamanda tüm dünyada Atatürk’ün tanınmasını sağlamak.
Senaryosunu Zülfü Livaneli’nin yazdığı ve yönettiği filmin görüntü yönetmenliğini Peter Steguer yaptı. Müzikler yine Zülfü Livaneli’ye ait. Çekimlerine 27 Ekim’de başlanan filmin senaryo çalışması 3 yıl sürdü ve çekimler 7 haftada tamamlandı. İtalya’dan ekipleriyle gelen Aldo Signoretti ve Vittorio Sodano saç ve makyajı yaptı. Veda için Türkiye’ye 1200 kg makyaj malzemesi geldi. Bu proje için 150 adet gerçek saçtan peruk yapıldı. Makyaj ve saç ekibi için 2 mobil kuaför ve makyaj salonu ve 1 adet makyaj laboratuarı özel olarak tasarlandı ve üretildi.
Tamamı yerli sermaye ile hazırlanan projede, 13 kişilik İtalyan ve Alman teknik ekip görev aldı. Türkiye’de ilk defa bir prodüksiyon için 12000 parça kostüm ve aksesuar Baran Uğurlu tarafından hazırlandı. Kostümler en ufak ayrıntısına kadar gerçeği yansıtabilsin diye dönemine uygun olarak eskitildi, renklendirildi, işlendi. Devamlı çalışan 29 araç, 98 kişilik ekip ve 2000 kişilik figurasyonla Türkiye’nin en kalabalık prodüksiyonu gerçekleştirildi. “Veda” çekimleri, Ayvalık, İzmir ve Antalya’da gerçekleşti. Savaş sahneleri doğal plato olan Seferihisar’da çekildi. Uşakizade Köşkü gibi gerçek mekanların yanısıra Atatürk’ün arabası ve vagonu da çekimlerde kullanıldı.
   
http://www.vedafilm.com/ (resmi web sitesi)
http://vedafilm.blogspot.com/ (resmi blog)
http://www.facebook.com/vedafilm (veda facebook)
http://www.flickr.com/photos/vedafilm/ (film ile ilgili görseller)
http://www.twitter.com/veda_film (resmi twitter adresi)

*Tüm görseller ve ayrıntılı bilgi filmin resmi web sitesinden.
***
Benim düşüncelerime gelince; dün akşam izledim filmi; bazen yüzümde gülümseme, çoğunlukla gözümde yaş ile.. 
Çok beğendim. Büyük bir beklentiyle gitmiştim zaten ve kesinlikle hayal kırıklığına uğramadım.
Makyajlar çok gerçekçiydi. Müzikleri harikaydı.
Aklımda bir sürü sahne var şuan ama anlatmayacağım tabii ki, izlemeyenler için.. 
Şimdi DVD'si çıksın diye bekliyorum; öğrencilerime de izletmek için..
Eminim bir çok olumsuz tepki de alacaktır; ama ben kulaklarımı tıkadım.
Başta Zülfü Livaneli ve oyuncular olmak üzere, tüm ekibe sonsuz teşekkürler..


10 yorum:

GÖNÜL dedi ki...

bende kızımın sınıfı ile birlikte bugün seyrettim gerçekten çok etkilendim.herkese tavsiye ederim

Allegra'nde dedi ki...

oyunculukları çok abartılı buldum. film iyiniyetli bir çalışma ama hayalimdeki Atatürk filmi değil, bu yüzden hayal kırıklığına uğradım..

n@zo dedi ki...

* Gönül, ben de tavsiye ediyorum..

* Allegra'nde, anlıyorum, mesela oyun oynadıkları sahneyi sevmedim ben.. Bir kaç tane daha var ma genel olarak beğendiğim için, es geçtim. Bence güzeldi..

Haydins dedi ki...

Ben sinema eleştirmenlerinden hep kötü yorumlar okuduğumdan gitmedim..İlk defa iyi bir yorum okuyorum hatta..
Herkes ağız birliği etmiş gibi aynı şeyleri yazmış film hakkında..
En iyisi kendim gidip değerlendireyim..

nazo dedi ki...

* Ben hiç kimseden hiçbir şey dinlemedim, filmle ilgili birşeyler okumadım.. Gittim, izledim ve beğendim.. Bakalım sen beğenecek misin Haydinscim?

TUĞBA'NIN DÜNYASI dedi ki...

Canım biz de eşimle izlemek için sabırsızlanıyoruz.valla fotoğrafları da gördükten sonra çok heyecanlandım ben. kıyafetler makyaj gerçekten olağanüstü görünüyor.oyuncu kadrosu da süper.hele zülfü livaneli yaptıysa zaten nasıl da güzeldir..çok iyi olmuş bu film bence.daha çok yapmalılar.daha çok anlatmalılar. saçma sapan eleştiriler yapan kendini bilmezler de kalakalsınlarr..herkes izlesin..iyiki koydun fotoları canım..sevgiler

Evimin İncileri Belgin dedi ki...

İzlemeye değer güzel bir film. Diğer çalışmalara nazaran çok çok güzel diye düşünüyorum.

Sevgiyle kalın...

pelince dedi ki...

Bizde okulla gidicekmişisiz,bakalım çocuklar beğenecekler mi...

sevgiler..

Keyfi Pasta by S & G dedi ki...

herkes başka bir bakışla seyrediyor filmleri aslında yorumlardan etkilenmemek lazım.birine çok güzel gelen diğerine kötü gelebiliyor.yorumları okuyunca merak ettim doğrusu bende izleyip yorumumu bırakırım :)

Tanya's dedi ki...

Bende dvdsini bekleyeyim..artık sinema salonunda catlarım heralde..